Doğu Karadeniz & Batum

Puanı : 8.80 Yorum Yap

Doğu Karadeniz & Batum  /  

Fethiye Çıkışlı

iLARA Turizm’in güvenilir hizmet ve kalite anlayışına uygun olarak, hiç bir fedakârlıktan ve masraftan kaçınmadan Türkiye’nin en dolu Karadeniz programına sahip kültür turudur. 

 

Karadeniz İlara Turizm ile Gezilir

Tur Programı

Gece Yolculuğu

Akşam 17:00 da belirtilen buluşma noktalarından Samsun’a doğru yola çıkıyoruz. Yol güzergahında verilecek molalarda, Akşam yemeği ve diğer yiyecek içecekler tur ücretine dahil değildir.

AMAZON PARKI - ATATÜRK HEYKELİ - BANDIRMA VAPURU

Samsunda Bandırma Vapuru, Atatürk heykeli’ni Amazon parkı – İlk admı görmemizin ardından Ordu’ya doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Ordu’da vereceğimiz molada “Boztepeye çıkmalı şu orduya bakmalı” türküsünden yola çıkarak, rehberimizden alacağımız bilgiler eşliğinde Ordu kentinin sembolü Boztepe’ ye teleferikle çıkma imkânı bulabileceğimiz teleferik parkta serbest zaman veriyoruz. Boztepe’ de Ordu’yu ve tüm Karadeniz coğrafyasını ayaklarımızın altında hissedeceğiz. Geçireceğimiz keyifli zaman sonrasında ve konaklayacağımız otele gidiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Ordu’da.

Ayasofya kilise ve camisi – Atatürk Köşkü – Sumela Manastırı

Kahvaltımızn ardından Trabzon’a doğru yolculuğumuza devam ediyoruz ve ilk gezi noktamız Ayasofya Müzesi oluyor. Kilise mimarisi ve freskleriyle alakalı rehberimizin anlatımından sonra ülkemizde sadece Trabzon’da üç aile tarafından yapılan Kazaziye Sanatı ve Trabzon’un yöresel Telkâri ve Hasırı ile ilgili Gümüş Atölyesinde bilgi alıp alışveriş imkânımız oluyor. Trabzon’u Ladin ağaçları arasından geçerek Bir Rum iş adamına ait olan ve sonrasında Trabzon halkı tarafından Atatürk’e hediye edilen Atatürk Köşkü’nü gezmeye başlıyoruz. Köşk gezimizden sonra Konaklama ve akşam yemeği Trabzon’daki otelimizde

 Uzungöl – Ayder Yaylası – Zil Kale – Çinçiva Köprüsü – Palovit Şelalesi

Sabah otelde alacağımız kahvaltı ardından otelimizden ayrılıyoruz ve bir doğa harikası olan Uzun göl Yaylasına çıkıp serbest zaman veriyoruz. Buradaki vaktinizi yürüyüş yaparak, bisiklet kiralayarak, göl kenarındaki kafelerde oturarak ya da çeşitli sportif aktivitelere katılarak geçirebilirsiniz. Uzungölden sonraki durağımız Ayder bölgesi olacak. Yaylalara çıkmadan önce öğle yemeği molamız olacak. Yemek sonrasında  yaylaların sultanı Ayder Yaylası’na hareket ediyoruz. 2010 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ülkemize “Altın Ayı” ödülünü getirmeyi başaran “Bal” filminin çekimlerinin gerçekleştiği 1350 metre yükseklikte bulunan zengin bitki örtüsü ve kaplıca suları ile ünlü Ayder Yaylası’na gidiyoruz. Ayder Yaylası’nda Gelin Tülü Şelalesi, Horon Düzü gezilerimizi tamamlayıp, yaylada serbest zaman veriyoruz. Keyifli bir yürüyüş yapabilir ve yöre insanlarıyla sıcak bir sohbet edebilirsiniz. Bölgedeki diğer durağımız, (Küçük minibüsler ile) Eski Ticaret Yolunu korumak için Çat Vadisine kurulmuş olan Zil kale ve Ortan Köyü gezisi için Çamlıhemşin’den bizleri alan minibüslerle “Sevdaluk” dizisinin çekimlerinin de yapıldığı Şen yuva köyünü görerek, tarihi Hemşin konaklarını fotoğraflayabileceğiniz Ortan köyüne gidiyoruz. Burada vereceğimiz kısa mola sonrasında fırtına vadisi üzerinde yükselen Zil Kale’ye geçiyoruz. Tıpkı bir kartal yuvasını andıran kale fethedilmesi zor bir bölgede inşa edilmiştir. Ardından bölgenin en yüksek debisi olan Palovit şelalesine devam ediyoruz. Gezimiz sonrasında Çamlıhemşinde bizi bekleyen otobüsümüze geçiyor ve Yolculuğumuza devam edip Ülkemizi Gürcistan’a bağlayan sınır kapısından Çoruh Nehri’nin Karadeniz’e dökülen yerine konumlandırılmış Batum’a giriş yapıyoruz. konaklama otelimize yerleşiyoruz. Otelimizde Akşam yemeği yoktur

 

 Batum - Borçka Karagöl

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında,Batumu gezmeye başlıyoruz. Batumda ilk olarak Avrupa Meydan’ında göğe yükselen Kafkasların mitolojik yüzünü gösteren Medea Heykeli’nin hikâyesini dinleyip, sonrasında Piazza Meydanı’na geçiyoruz. Batum’un en güzel yerlerinden biri olan meydan Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor. Havayı saran taze kahve kokusu ile hoş bir atmosfer sunan meydanda bilgiler aldıktan sonra Ortodoks mezhebine ait st. Nicholas Kilisesini geziyoruz. Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşaa edilmiş kilise aktif olarak kullanılmaktadır. Tiyatro Meydanı’nda, Altın renkli Poseidon Heykeli’ni görüp fotoğraf molası veriyoruz. Tiyatro Binasını ziyaret ediyoruz. Dünyadaki 14 yazı sisteminden biri olan Gürcü Alfabesini görebileceğimiz Alfabe Kulesi ve aşkları filmlere ve kitaplara konu olan Ali ve Nino Heykeli’ni görüp alışveriş için serbest zaman veriyoruz dönüş yolunda küçük bir sahil kasabası olan Gonio kalesini panoramik görüyoruz. Burada Ahalsopeli ve Adlia’yı birbirine bağlayan taş köprüyü Gonio Köprüsü’nün altından Çoruh Nehri’ni seyredip, Sarp sınır kapısından Türkiyeye giriş yapıyoruz.

Bir sonraki durağımız ise Borçka Karagöl olacak. Burada minibüslerimize binerek deniz seviyesinden 1430 metre yükseklikte bulunan çevresi yağmur ormanlarına benzeyen bir eko sisteme sahip olan Karagöl’e ulaşıyoruz. Karagöl'ün etrafında yapacağımız yürüyüş esnasında isteyen misafirlerimiz sandal ile göl üzerinde keyifli bir gezi yapabilir. Karagöl’ün huzur veren doğa güzelliklerini görmemizin ardından Ardeşendeki otelimize Yerleşiyoruz.

 

Rize Bezi Satış mağazası – 2 Çay fabrikası – Sürmene Bıçak Fabrikası - Giresun

 

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, Rize’ye doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Güzergahımız üzerinde Rize bezleri yapımını canlı olarak göreceğimiz ve alışveriş yapabileceğimiz Tekpa Rize Bezi atölyesine gidiyoruz. Rize bezinin en büyük özelliği vücutta ki teri çekip vücudun serin olmasını ve nemsiz kalmasını sağlamasıdır. Rize bezi alışverişimizin ardından yolculuğumuza Sürmenedeki 2 Çay fabrikasına uğruyoruz Burada çayın kalite ve tat olarak en üst noktası olan 2 çay tarafından yapılan tesiste otantik bir mimari içinde 2 çay fabrikasın da çay ile ilgili tüm bilgiyi de görerek alabilirsiniz. Ardından aracımızdaki yerlerimizi alıyoruz ve yol üzerinde el işçiliklerinin bölgedeki en meşhur ilçesi olan Sürmene’ye ulaşıyoruz. Dünyaya adını duyurmayı başarmış binlerce yıllık el sanatı kültürünün evrensel boyuta ulaştığı Sürmene bıçaklarının hangi aşamalardan geçtiğini öğrenmek ve Sürmene bıçağı almak isteyenler için bir satış noktasına uğruyoruz.  Alışveriş ve bilgilendirme sonrası güzergahımızda vereceğimiz molalar ile Ünyedeki otelimize yerleşiyourz.

 

 

Amasya Gezisi – Arkeoloji Müzesi – Beyazıt Külliyesi – Amasya minyatür – Hazeranlar konağı – Şehzadeler müzesi

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası, Osmanlı Devleti’nin arka bahçelerinden olan ve Yeşil Irmak’ın şekillendirdiği bu güzel şehri sizlerle gezmeye başlıyoruz. Gecesi de gündüzü de birbirinden güzel bu şehirde Ferhat ile Şirin destanını sembolize eden Ferhat ile Şirin heykellerini görüyoruz. Ardından Amasya Arkeolji ve Mumya müzesi, II. Beyazıt Külliyesi ve Amasya minyatür, Şehzadeler gezi yolu, Şehzadeler müzesi, Hazeranlar Konağı, Saat kulesi, Bimarhane geziyor veYeşilırmak kıyısı boyunca bir yürüyüş yapıyoruz. Öğle yemeği için Serbest zaman (Öğle Yemeği Tura Dahil değilidir), Şehzadeler şehri Amasya’dan ayrılıyor ve Çorumdaki otelimize yerleşiyoruz.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi – Anıtkabir -  Fethiye dönüş yolculuğu

 

Sabah kahvaltımızı otelde alıp otelimizden ayrıldıktan sonra Ankaraya doğru yolculuğumuza çıkyoruz. Ankarada ulucalar Cezaevi müzesi ve Anıtkabir ziyaretimizin ardındanYolda vereceğimiz alışveriş, yemek ve ihtiyaç molalarının ile Gecenin geç saatlerinde Fethiye’ye ulaşıyoruz

BU GEZİ İÇİN GEREKLİ KİŞİSEL MALZEMELER:  

Tabanı kaymayan ve su geçirmeyen spor ayakkabı, güneş gözlüğü, şapka, hırka ya da kazak, mevsimlik ince bir mont, fotoğraf makinesi, güneş kremi, rahat kıyafetler.

BİLMENİZ GEREKENLER

* Programımız her yaş grubundan misafirimiz için uygundur.

* Batum'a geçişlerde yeni T.C. Kimlik Kartı (Çipli) zorunluluğu bulunmaktadır.

* Sarp sınır kapısı geçiş kural ve prosedürleri değişkenlik gösterebilir. Acenta görevlilerimiz gerekli durumlarda bilgilendirme yapacaklardır.

* 18 yaşından küçük katılımcıların Gürcistan’a geçişlerinde anne veya babasından birinin bile yanında olmaması durumunda noter onaylı muvaffakatname belgesi gerekmektedir.

* Sürekli olarak kullanılan ilaçlarınız var ise Gürcistan geçişi sırasında yanınıza raporunuzu almayı unutmayın.

* Batum sınırında yapılacak olan alışverişlerin limit uygulamaları Gürcistan ve Türkiye gümrük kanunlarına göre belirlenmektedir. Acentamızın limit uygulamaları ile ilgili bir yaptırımı bulunmamaktır.

* Batum alışverişlerinde kredi kartı geçerli olmaktadır. Gürcistan para birimi Lari’dir. 

* Tur Rehberi; hava ve yol koşulları ile vb. sebeplere bağlı olarak, gezi programını değiştirebilir. 

* Turlarda 11 - 16 kişi arası kayıtlarda 18 kişilik  minibüs, 17 - 25 kişi arası kayıtlarda 31 kişilik  midibüs, 26-45 kişi arası kayıtlarda 46 kişilik otobüslerle ulaşım sağlanır. Turun rotasındaki yol durumuna göre kullanılacak araç tipi acente tarafından değiştirilebilir. Kayıt esnasında koltuk numaraları misafire bildirilir. Tura katılım sayısına göre ulaşımda kullanılacak araçlarda koltuk numaralarında (koridor - cam kenarı) standart olmayıp ulaşım aracına göre değişiklik gösterebilir. Araç tipinin değişmesi halinde acenta koltuk numarası değiştirme hakkına sahiptir. Tek koltuk alımlarında gerekli durumlarda acente koltuk yeri ve numarası değiştirme hakkına sahiptir.

 

Tura Dahil Olan Hizmetler

Fiyata Dahil Olanlar

*Tur Otobüsü ile ulaşım                                                      

*5 Gece Yarım pansiyon konaklama                                                   

*1 Gece Oda kahvaltı Konaklama

*İlk gün Kahvaltı                                                                                  

*Milli park ücretleri                                                                             

*Açık büfe sabah kahvaltıları                                                                              

*Açık büfe veya set menü akşam yemekleri                                      

*Batum Gezisi için otobüs ücreti                                                        

* Palovit Zil Kale minibüs Ücreti                                         

*Karagöl Minibüs Ücreti                                                      

*Rehberlik Hizmetleri

*Seyahat Sigortası

*İlara Turizm refakati ve ikramlar

Fiyata Dahil Olmayanlar

* Müze ve Örenyeri girişleri – Özel ve belediye müzeleri

*Ordu Teleferik ücreti

*Öğle yemekleri

*Yolculuk sırasındaki mola yerlerindeki öğle veya akşam yemekleri         

*Yurtdışı Çıkış Harcı  

*Özel Harcamalar

*Yemeklerde ve otellerde alınacak içecekler,

* Batum Akşam yemeği

Ek Hizmetler

Kalkış & Dönüş

Turlarımızda Kullanılan Araç Tipleri Kişi Sayılarına göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılır. 

Otobüsler: (25 - 46 Kişi Sayılarında Kullanılır)

Mıdıbusler: (17 - 24 Kişi Sayılarında Kullanılır)

Mınıbusler: (16'ya kadar Kişi Sayılarında Kullanılır)

 

Konaklama

Anemon Otel Ordu

,

Trabzon Otel

,

In Tourist Palace Batum

,

Ela Otel ardeşen

,

Ramada Ünye

,

Anitta otel Çorum

,

Ödeme

Tarihleriniz esnek mi?
Takvimden en uygun fiyata sahip tarihleri bulun.
Dönem Fiyatlarını Göster
Tüm fırsatlarımızdan haberdar olabilirsiniz!