Butik Doğu Karadeniz ve Batum

Yorum Yap

Butik Doğu Karadeniz ve Batum  /  

Fethiye Çıkışlı

iLARA Turizm’in güvenilir hizmet ve kalite anlayışına uygun olarak, hiç bir fedakârlıktan ve masraftan kaçınmadan Türkiye’nin en dolu Karadeniz programına sahip kültür turudur. Bazı öğle yemekleri dışında herşey dahil.

Tur Programı

Gece Yolculuğu

 

Akşam 19:00 da belirtilen buluşma noktalarından Samsun’a doğru yola çıkıyoruz. Yol güzergahında verilecek molalarda, Akşam yemeği ve diğer yiyecek içecekler tur ücretine dahil değildir. Güzergahımız üzerinde kahvaltı molası verilecektir.

 

 

Samsun – Amazon Parkı ve Müzesi – Tütün İskelesi – Bandırma Vapuru ve Atatürk Heykeli - Ordu - Tirebolu

Samsun’a vardığımızda şehirin mitolojik kurucularında olan Amazonlar adına yapılmış olan park ve müze gezimizi yapıyoruz ardından, Mustafa Kemal’in Samsuna adım attığı tütün iskelesi, Bandırma Vapuru, Atatürk heykeli’ni görmemizin ardından Yolculuğumuza devam ediyoruz ve  Ordu’da vereceğimiz molada “Boztepeye çıkmalı şu orduya bakmalı” türküsünden yola çıkarak, rehberimizden alacağımız bilgiler eşliğinde Ordu kentinin sembolü Boztepe’ ye teleferikle çıkma imkânı bulabileceğimiz teleferik parkta serbest zaman veriyoruz. Boztepe’ de Ordu’yu ve tüm Karadeniz coğrafyasını ayaklarımızın altında hissedeceğiz. Geçireceğimiz keyifli zaman sonrasında Ordu’ dan ayrılıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Tirebolu Bal Otelde.

Ayasofya Müzesi – Atatürk Köşkü –Uzungöl – Çay Fabrikası – Sürmene Bıçak atölyesi 

Sabah otelde alacağımız kahvaltı ardından, ilk gezi noktamız Ayasofya Müzesi oluyor. Kilise mimarisi ve freskleriyle alakalı rehberimizin anlatımından sonra ülkemizde sadece Trabzon’da üç aile tarafından yapılan Kazaziye Sanatı ve Trabzon’un yöresel Telkâri ve Hasırı ile ilgili Gümüş Atölyesinde bilgi alıp alışveriş imkânımız oluyor. Trabzon’u Ladin ağaçları arasından geçerek Bir Rum iş adamına ait olan ve sonrasında Trabzon halkı tarafından Atatürk’e hediye edilen Atatürk Köşkü’nü gezmeye başlıyoruz. Gezimiz sonrası , yol üzerinde el işçiliklerinin bölgedeki en meşhur ilçesi olan Sürmene’ye ulaşıyoruz. Dünyaya adını duyurmayı başarmış binlerce yıllık el sanatı kültürünün evrensel boyuta ulaştığı Sürmene bıçaklarının hangi aşamalardan geçtiğini öğrenmek ve Sürmene bıçağı almak isteyenler için bir satış noktasına uğruyoruz. bir doğa harikası olan Uzun göl Yaylasına çıkıp serbest zaman veriyoruz. Buradaki vaktinizi yürüyüş yaparak, bisiklet kiralayarak, göl kenarındaki kafelerde oturarak ya da çeşitli sportif aktivitelere katılarak geçirebilirsiniz. Dönüş yolunda 2 Çay fabrikasına uğruyoruz Burada çayın kalite ve tat olarak en üst noktası olan 2 çay tarafından yapılan tesiste otantik bir mimari içinde 2 çay fabrikasın da çay ile ilgili tüm bilgiyi de görerek alabilirsiniz.Günü tamamlamak üzere Otelimize (Rize – Pazar veya Ardeşen) yerleşiyoruz. Akşam Yemeği Otelimizde

Ayder Yaylası, (Ekstra Tur Çinçiva Köprüsü, Zilkale, Palovit Şelalesi) – Batum 21 Ağustos

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, kısa bir yolculuktan sonra Fırtına vadisine geçiyoruz. Yolculuğumuza Yaylaların sultanı Ayder Yaylası’na doğru devam ediyoruz. 2010 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ülkemize “Altın Ayı” ödülünü getirmeyi başaran “Bal” filminin çekimlerinin gerçekleştiği 1350 metre yükseklikte bulunan zengin bitki örtüsü ve kaplıca suları ile ünlü AyderYaylası’na gidiyoruz. Ayder Yaylası’nda Gelin Tülü Şelalesi, Horon Düzü gezilerimizi tamamlayıp, yaylada serbest zaman veriyoruz. Keyifli bir yürüyüş yapabilir ve yöre insanlarıyla sıcak bir sohbet edebilirsiniz.

 

( EKSTRA TUR; Eski Ticaret Yolunu korumak için Çat Vadisine kurulmuş olan Zil kale ve Ortan Köyü gezisi için Çamlıhemşin’den bizleri alan minibüslerle “Sevdaluk” dizisinin çekimlerinin de yapıldığı Şen yuva köyünü görerek, tarihi Hemşin konaklarını fotoğraflayabileceğiniz Ortan köyüne gidiyoruz. Burada vereceğimiz kısa mola sonrasında fırtına vadisi üzerinde yükselen Zil Kale’ye geçiyoruz. Tıpkı bir kartal yuvasını andıran kale fethedilmesi zor bir bölgede inşa edilmiştir. Ardından bölgenin en yüksek debisi olan Palovit şelalesine devam ediyoruz. Burada vereceğimiz mola ardından çamlı hemşine geri dönüyoruz. Çamlıhemşin dönüşümüzde otobüsteki yerlerimizi alıyoruz,)

 

Yolculuğumuza Artvin, Sarp köyüne devam ediyoruz ve ülkemizi Gürcistan’a bağlayan sınır kapısından Çoruh Nehri’nin Karadeniz’e dökülen yerine konumlandırılmış Batum’a giriş yapıyoruz. Sınırdan geçiş işlemlerimizi tamamladıktan sonra, ilk olarak küçük bir sahil kasabasında olan Gonio kalesini panoramik görüyoruz. Burada Ahalsopeli ve Adlia’yı birbirine bağlayan taş köprüyü Gonio Köprüsü’nün altından Çoruh Nehri’ni seyredip,Avrupa Meydan’ında göğe yükselen Kafkasların mitolojik yüzünü gösteren Medea Heykeli’nin hikâyesini dinleyip, sonrasında Piazza Meydanı’na geçiyoruz. Batum’un en güzel yerlerinden biri olan meydan Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor. Havayı saran taze kahve kokusu ile hoş bir atmosfer sunan meydanda bilgiler aldıktan sonra Ortodoks mezhebine ait st. Nicholas Kilisesini geziyoruz. Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşaa edilmiş kilise aktif olarak kullanılmaktadır. Tiyatro Meydanı’nda, Altın renkli Poseidon Heykeli’ni görüp fotoğraf molası veriyoruz. Tiyatro Binasını ziyaret ediyoruz. Dünyadaki 14 yazı sisteminden biri olan Gürcü Alfabesini görebileceğimiz Alfabe Kulesi ve aşkları filmlere ve kitaplara konu olan Ali ve Nino Heykeli’ni görüp alışveriş için serbest zaman veriyoruz Serbest zamanın ardından Türkiyeye giriş yaparak, Yolculuğumuza Hopaya devam ediyoruz. konaklama otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği otelimizde.

 

NOT: GÜRCİSTAN GİRİŞ SERBEST OLAMDIĞI TAKDİRDE ALTERNATİF PROGRAM UYGULANACAKTIR.

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, Artvin istikametine yolculuğumuzu gerçekleştirerek Borçka'ya ulaşıyoruz. Burada minibüslerimize binerek deniz seviyesinden 1430 metre yükseklikte bulunan çevresi yağmur ormanlarına benzeyen bir eko sisteme sahip olan Karagöl’e ulaşıyoruz. Karagöl'ün etrafında yapacağımız yürüyüş esnasında isteyen misafirlerimiz sandal ile göl üzerinde keyifli bir gezi yapabilir. Karagöl’ün huzur veren doğa güzelliklerini görmemizin ardından Rize’ye doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Güzergahımız üzerinde Rize bezleri yapımını canlı olarak göreceğimiz ve alışveriş yapabileceğimiz Tekpa Rize Bezi atölyesine gidiyoruz. Rize bezinin en büyük özelliği vücutta ki teri çekip vücudun serin olmasını ve nemsiz kalmasını sağlamasıdır. Rize bezi alışverişimizin ardından, bir doğa harikası olan Uzun göl Yaylasına çıkıp serbest zaman veriyoruz. Buradaki vaktinizi yürüyüş yaparak, bisiklet kiralayarak, göl kenarındaki kafelerde oturarak ya da çeşitli sportif aktivitelere katılarak geçirebilirsiniz. Vakfıkebir’de Trabzon ekmeğini almak için kısa bir alışveriş molası veriyoruz, Karadeniz’in Müthiş lezzetlerini yanınızda götürebilmek için tamamı yörede yaşayanlar tarafından üretilen, gerçek Tereyağ ve Peynir çeşitlerinden alışverişi yapabileceğimiz Lezzet Diyarı’nda alışverişimizi yapıyoruz.bulunan konaklama için Tireboludaki otelimize geçiyoruz.

Rize Bezi satış mağazası - Sümela Manastırı – Giresun Fiskobirlik 

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, Rize’ye doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Güzergahımız üzerinde Rize bezleri yapımını canlı olarak göreceğimiz ve alışveriş yapabileceğimiz Tekpa Rize Bezi atölyesine gidiyoruz. Rize bezinin en büyük özelliği vücutta ki teri çekip vücudun serin olmasını ve nemsiz kalmasını sağlamasıdır. Rize bezi alışverişimizin ardından yolculuğumuza devam edip, Altındere vadisi boyunca Sumela Manastırının bulunduğu Altındere Milli Parkına varıyoruz. Burada bizi bekleyen minibüsler ile Manastırı ziyaret edip tekrara minibüsler ile devam edip otobüsteki yerlerimizi alıyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. Güzergahımızdaki Fındık üretiminin başkenti olan Giresunda Fiskobirlik satış mağazasında mola veriyoruz ve ardından günü tamamlamak için Samsundaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği otelimizde.

Vezirköprü kanyonu tekne turu - Amasya - Arkeoloji Müzesi - Hazeranlar Konağı - Bimerhane - Ferhat ile Şirin - Çorum  

 

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası, Kızılırmak üzerindeki en dar, en uzun geçit olan ve Dağ oluşumu (Orojenez) ve akarsu aşındırması sonucu meydana gelen Şahinkaya Kanyonuna gidiyoruz. Burada vereceğimiz tekne turunun ardından yolculuğumuza devam edip, Osmanlı Devleti’nin arka bahçelerinden olan ve Yeşil Irmak’ın şekillendirdiği şehir olan Amasya’yı sizlerle gezmeye başlıyoruz. Gecesi de gündüzü de birbirinden güzel bu şehirde Ferhat ile Şirin destanını sembolize eden Ferhat ile Şirin heykellerini görüyoruz. Ardından Amasya Arkeolji ve Mumya müzesi, II. Beyazıt Külliyesi ve Amasya minyatür, Şehzadeler gezi yolu, Şehzadeler müzesi, Hazeranlar Konağı, Saat kulesi, Bimarhane geziyor veYeşilırmak kıyısı boyunca bir yürüyüş yapıyoruz. Öğle yemeği için Serbest zaman (Öğle Yemeği Tura Dahil değilidir), Şehzadeler şehri Amasya’dan ayrılıyor ve Çorumdaki otelimize yerleşiyoruz.

Alacahöyük – Hattuşaş - Fethiye dönüş yolculuğu 

Sabah kahvaltımızı otelde alıp otelimizden ayrıldıktan sonra Çorum'da ilk olarak adından gururla söz ettiren Çorum Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret edeceğiz. Ardından Alacahöyük Antik Kenti'ne doğru yola çıkıyoruz. Hitit tarihinde önemli bir yer kaplayan, Anadolu'daki ilk barajın kalıntılarını da sınırları içerisinde barındıran Alacahöyük'de, dört ayrı kültür evresinden kalma 14 yerleşim yapı katı saptanmıştır. Maviocak'da yöresel yemeklerle zenginleştirilmiş öğle yemeğimizi aldıktan sonra günümüzden 3700 yıl önce Hitit uygarlığına başkentlik yapmış olan Boğazköy'e (Hattuşa) varıyoruz. Burada göreceğimiz ilk yapı Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı. Yazılıkaya'da A ve B odalarını ziyaret ediyoruz. Doğal kayalar üzerine kabartma olarak işlenmiş tanrılar ve tanrıçaların geçidini gösteren sahneler bizleri büyüleyecek. Hattuşa kent gezimizde ise yer yer çok iyi korunmuş şehir surlarını ve kapılarını, dini bir merkez olan devasa tapınak kompleksini göreceğiz. ArdındanYolda vereceğimiz alışveriş, yemek ve ihtiyaç molalarının ile Gecenin geç saatlerinde Fethiye’ye ulaşıyoruz.

BU GEZİ İÇİN GEREKLİ KİŞİSEL MALZEMELER:  

Tabanı kaymayan ve su geçirmeyen spor ayakkabı, güneş gözlüğü, şapka, hırka ya da kazak, mevsimlik ince bir mont, fotoğraf makinesi, güneş kremi, rahat kıyafetler.

BİLMENİZ GEREKENLER

* Programımız her yaş grubundan misafirimiz için uygundur.

* Tur Rehberi; hava ve yol koşulları ile vb. sebeplere bağlı olarak, gezi programını değiştirebilir. 

* Turlarda 11 - 16 kişi arası kayıtlarda 18 kişilik  minibüs, 17 - 25 kişi arası kayıtlarda 31 kişilik  midibüs, 26-45 kişi arası kayıtlarda 46 kişilik otobüslerle ulaşım sağlanır. Turun rotasındaki yol durumuna göre kullanılacak araç tipi acente tarafından değiştirilebilir. Kayıt esnasında koltuk numaraları misafire bildirilir. Tura katılım sayısına göre ulaşımda kullanılacak araçlarda koltuk numaralarında (koridor - cam kenarı) standart olmayıp ulaşım aracına göre değişiklik gösterebilir. Araç tipinin değişmesi halinde acenta koltuk numarası değiştirme hakkına sahiptir. Tek koltuk alımlarında gerekli durumlarda acente koltuk yeri ve numarası değiştirme hakkına sahiptir.

 

Tura Dahil Olan Hizmetler

Fiyata Dahil Olanlar

*Tur Otobüsü ile ulaşım

*5 Gece Yarım pansiyon konaklama

*Batum için kiralanacak olan Araç ücreti

*Borçka Karagöl için minibüs ücreti. ( Batum geçişi olmaz ise)

*Milli park ücretleri

*Vezirköprü kanyonu tekne gezisi

*Açık büfe sabah kahvaltıları

*Açık büfe veya set menü akşam yemekleri

*Rehberlik Hizmetleri

*Seyahat Sigortası

*İlara Turizm refakati ve ikramlar

Fiyata Dahil Olmayanlar

*Müze ve Örenyeri girişleri

*Öğle Yemekleri

*Yolculuk sırasındaki mola yerlerindeki öğle veya akşam yemekleri

*Yemeklerde ve otellerde alınacak içecekler,

*Özel Harcamalar

Ek Hizmetler

Kalkış & Dönüş

Turlarımızda Kullanılan Araç Tipleri Kişi Sayılarına göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılır. Her turumuzda bulunan kişi sayısına göre aşağıda bulunan araç tipleri tayin edilir. Araçlarımızda kulaklık yoktur. Tv Üniteli araçlarda telefonunuzu şarj etmeniz telefonunuzun batarya ömrünüzü azalttığı için harici bir şarj aleti bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 

Otobüsler: (25 - 46 Kişi Sayılarında Kullanılır)

Mercedes Travego/Tourismo 46+1+1 koltuklandırma, 2adet monitör, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi

Mıtsubıshı Safir 46+1+1 koltuklandırma, 2adet monitör, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi

 

Mıdıbusler: (17 - 24 Kişi Sayılarında Kullanılır)

Isuzu Turkuaz – Otokar Sultan: 31+1 koltuklandırma, Yatar otobüs koltuklu, 1 adet buzdolabı, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi

 

Mınıbusler: (16'ya kadar Kişi Sayılarında Kullanılır)

Vw Volt 15+1 koltuklandırma, Özel tasarlanmış Yatar otobüs, Klima, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı

Mercedes Sprınter  15+1 koltuklandırma, Özel tasarlanmış Yatar otobüs, Klima, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcısı

Ödeme

Tarihleriniz esnek mi?
Takvimden en uygun fiyata sahip tarihleri bulun.
Dönem Fiyatlarını Göster
Tüm fırsatlarımızdan haberdar olabilirsiniz!