Baştan Başa Balkanlar

Yorum Yap

Baştan Başa Balkanlar  /  

Fethiye Çıkışlı

Tur Programı

Fethiye – Tekirdağ – Kavala

 

Belilenecek olan saatte Fethiyeden hareket ederek Tekirdağ üzerinden İpsala Sınır Kapısına varışımızı gerçekleştiriyoruz. Pasaport ve gümrük işlemleri sonrası Kavala şehrine hareket ediyoruz.

Kavala – Selanik – Bitola – Resne – Ohrid

 

Sabah saatlerinde Kavala’ya varıyoruz. Kahvaltımızı aldıktan sonra yapacağımız Kavala şehir turunda görülecek yerler arasında; Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Tarihi Su Kemeri, Pargalı İbrahim Paşa tarafından yaptırılan sonrasında kiliseye çevrilen Maktul İbrahim Paşa Cami (Aziz Paul Kilisesi) ve Kavala Limanı bulunmaktadır. Kısa süreli fotoğraf molasının ardından Selanik şehrine hareket ediyoruz. Selanik şehir turunda görülecek yerler arasında; Aziz Dimitrios Kilisesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Evi, Selanik’in fethinde önemli rol oynayan Anadolu Beylerbeyi Hamza Bey adına yaptırılan Hamza Bey Cami, Bizans ve Batı Avrupa mimarisinin karakteristlik örneğini yansıtan Aristoteles Meydanı, Osmanlı döneminde zindan olarak kullanılan Beyaz Kule ve Kordon bulunmaktadır. Tur sonrası öğle yemeği için serbest zaman. Belirtilen saatte toplanma ve Bitola’ya hareket. Bitola şehir turumuzda İshak Cami, Yeni Cami, Haydar Kadı Cami, Şirok Sokak, Bedesten ve Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün mezun olduğu Askeri İdadi'yesi yer almaktadır. Bitola ziyaretimiz ardından Resne üzerinden geçerek Ohrid’e varış. Yapacağımız şehir turunda görülecek yerler arasında; Tarihi Çınar Meydanı, Zeynelabidin Paşa Cami (Tekke Cami), Pir Mehmet Hayati Halveti Tekkesi, Maraşlı Ali Paşa Cami, Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, Ohrid incisi alışverişi yapabileceğiniz Ohrid Çarşısı ve Safranbolu evlerinin benzeri Osmanlı Konakları bulunmaktadır. Yapacağımız tekne turu sonrası otele transfer, akşam yemeği ve konaklama.

Ohrid – Kalkandelen – Üsküp (Makedon Gecesi)

 

Otelde alınan kahvaltı sonrası Sv. Naum turumuza başlıyoruz. Gezimizin ardından Kalkandelen’e hareket ediyoruz. Kalkandelen şehir turunda Hurşide ve Mensure Hanım tarafından yaptırılan Alaca Cami’ni ve Kanuni Sultan Süleyman’ın hasekilerinden Mahidevran Sultan’ın ağabeyi Server Ali Baba tarafından kurulan Harabati Baba Tekkesini ziyaret ediyoruz.  Ardından Üsküp şehrine hareket ediyoruz. Üsküp şehir turunda görülecek yerler arasında; çevresinde yer alan simge yapılarla Makedonya Meydanı, Makedonyalılar için büyük öneme sahip Büyük İskender Anıtı, Vardar Nehri’nin iki yakasını birleştiren Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak da bilinen Taş Köprü, Davut Paşa Hamamı, Kapan Han, Güzel Sanatlar Fakültesi olarak hizmet veren Sulu Han, Kurşunlu Han, Murat Paşa Cami ve Mustafa Paşa Cami bulunmaktadır. Türk çarşısında serbest zaman veriyoruz. Tur sonrası Makedon Gecesi için Türk Çarşısında bulunan restorana transfer. Yöresel yemekler ve müzik ile alacağımız eşsiz Makedon Gecesi sonrası konaklama otelimizde

Üsküp – Prizren – İşkodra

 

Otelde alınan kahvaltı sonrası Matka kanyonuna hareket. Kanyon gezimizin ardından Kosova sınır kapısının geçiyoruz. Rotamızda Priştine panoramik geçişi ve Kosova Savaşı’nın gerçekleştiği Kosova Ovası bulunuyor. I.Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi ziyareti ile devam eden yolculukla Prizren’e yolculuğumuz devam ediyor. Prizren şehrine varış. Ülkede Türk nüfusunun en yoğun olduğu otantik şehir Prizren’de şehir turu. Şadırvan meydanı, Bayraklı Cami, Sinan Paşa Cami, Hamam, Tarihi Prizren Köprüsü ve Halveti Dergahı panoramik ziyaretleri sonrası öğle yemeği için serbest zaman. Buluşma sonrası Arnavutluk ülkesine geçiş ile İşkodra’ya hareket. Konaklayacağımız otele transfer, akşam yemeği ve konaklama.

İşkodra – Budva – Kotor – Dubrovnik – Trebinje

 

Otelde alınan kahvaltı sonrası ilk olarak Adriyatik’in incisi Sveti Stefan’ı panoramik olarak göreceğimiz bir tepede fotoğraf molası veriyoruz. Ardından Karadağ’ın en güzel şehirlerinden Budva’yı panoramik olarak görüp Kotor şehrine varıyoruz. Kotor şehir turunda görülecek yerler arasında; Eski Şehir, Aziz Tripun Kilisesi, Nikola Kilisesi ve Saat Kulesi bulunmaktadır. Kısa süreli fotoğraf molasının ardından Dubrovnik şehrine hareket ediyoruz. Dubrovnik şehir turunda görülecek yerler arasında; İtalyan Mimar Onofrio tarafından kentin su ihtiyaçlarını karşılamak için yapılmış Büyük Onofrio Çeşmesi, şehrin yazılı arşivine ev sahipliği yapan Franciscan Manastırı, dünyanın en eski 3. eczanesi, tarihi evlerle çevrili meşhur Stradun Caddesi, Orlando Heykeli, ünlü şair İvan Gundilic’in Heykeli ve Knez Köşkü bulunmaktadır. Tur sonrası Trebinje şehrine hareket konaklayacağımız otele transfer, akşam yemeğinin otelde alınması ve konaklama.

Trebinje – Poçitel – Blagay –  Mostar – Saraybosna

 

Otelde alınan kahvaltı sonrası ilk olarak Poçitel Köyü’ne hareket ediyoruz. Poçitel Köyü’nde görülecek yerler arasında; Osmanlı Devletin’de benzersiz bir sınır karakolu hüviyetini kazanan Poçitel Kalesi, namaz vakitlerini gösteren Saat Kulesi, Şişman İbrahim Paşa Cami ve Neretva Nehri bulunmaktadır. Kısa süreli fotoğraf molasının ardından Buna Nehri kenarına kurulan Alperenler Tekkesi’ne  (Blagay Tekkesi) hareket ediyoruz. Horasan erenleri tarafından su kaynağının çıkış noktasına kurulan tekke ziyaretinin ardından Mostar’a hareket ediyoruz. Mostar şehir turunda görülecek yerler arasında; Mimar Hayrettin tarafından yapılan Tarihi Mostar Köprüsü, Bakırcılar Çarşısı, Koski Mehmed Paşa Cami, Müslüm Bey Konağı ve Karagöz Bey Cami bulunmaktadır. Serbest zamanın ardından Saraybosna’ya hareket ediyoruz. Saraybosna şehir turunda görülecek yerler arasında; Milli Kütüphane, İnat Evi, Fatih Cami, Latin Köprüsü, Sönmeyen Ateş Anıtı, İsa’nın Kalbi Katedrali, Gazi Hüsrev Bey Cami, Başçarşı Sebili, Aliya İzzetbegoviç‘in Anıt Mezarı ve Şehitlik ziyareti bulunmaktadır. Tur sonrası Başçarşı’da akşam yemeğinin alınması, konaklayacağımız otele transfer ve konaklama.

Saraybosna – Belgrad

 

Otelde alınan kahvaltı sonrası Belgrad şehrine hareket ediyoruz. Belgrad şehir turunda görülecek yerler arasında; fethinin Kanuni Sultan Süleyman’a nasip olduğu Avrupa’ya açılan kapı Belgrad Kalesi, Osmanlı’dan kalan eserlere ve parklara ev sahipliği yapan Kale Meydan, Sokullu Mehmet Paşa anısına yapılan Çeşme, Petrovaradin Muharebesi’nde şehit düşen Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden Paşa Konağı, Askeri Müze ve Bayraklı Cami bulunmaktadır. Ardından mağaza ve mimarisi ile İstiklal Caddesi’nin benzeri diyebileceğimiz Knez Mihailova Caddesi’nde serbest zaman veriyoruz. Tur sonrası akşam yemeğinin alınması. Konaklayacağımız otele transfer ve konaklama.

Belgrad – Sofya (Bulgar Tavernası)

 

Otelde alınan kahvaltı sonrası Sofya şehrine hareket ediyoruz. Sofya şehir turunda görülecek yerler arasında; Alexander Nevski Katedrali, Bulgar Bilimler Akademisi, Aya Sofya Kilisesi, Aziz Nikola Kilisesi, ülkenin en önemli sanatçılarının sahne aldığı Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu, Osmanlı’nın bölgeden ayrılışı ile Ulu Cami’den müzeye dönüştürülen Arkeoloji Müzesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Sofya’da inşa edilen en eski yapı ünvanını taşıyan Aziz George Rotunda Kilisesi, Mimar Sinan tarafından hazırlanan Kubbesi ve mimarisi ile Osmanlı’yı günümüze taşıyan Banyabaşı Cami bulunmaktadır. Ardından adını Vıtoşha Dağı’ndan alan birçok ünlü marka ve restaurantın bulunduğu Vitoşha Bulvarı’nda serbest zaman veriyoruz. Tur sonrası Meşhur Yemekli Bulgar Tavernası için hareket ediyoruz Taverna sonrası konaklayacağımız otele transfer ve konaklama.

Sofya –  Plovdiv – Edirne –  Fethiye

 

Otelde alınan kahvaltı sonrası Filibe (Plovdiv) şehrine hareket ediyoruz. Filibe şehir turunda görülecek yerler arasında; Sultan 1. Murat Hüdavendigar döneminde yaptırılan İslam sanatının en güzel işlemelerini taşıyan Cuma Cami, Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırılan Roma Stadyumu, Rumeli Beylerbeyi tarafından yaptırılan Sarı Mektep, Dzhambaz ve Nebet tepelerinin tam ortasında bulunan 7000 izleyici kapasitesine sahip Antik Roma Tiyatrosu, Osmanlı mimarisi ile tasarlanmış Fransız yazar Lamartine’in Evi, Plovdiv’in en eski kiliselerinden Aya Konstantin Kilisesi, Nedelya Kilisesi, Argır Kuyumcuoğlu Evi, Balabanov Evi ve Roma döneminde Akropolis kalesine giriş için yapılmış Hisar Kapı bulunmaktadır. Tur sonrası Alexander Caddesi’nde alışveriş ve öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın ardından Fethiye’ye hareket ediyoruz. Gümrük ve pasaport işlemleri sonrası Kapıkule Sınır Kapısı’ndan ülkemize giriş yapıyoruz. Edirne yolu üzerinden vereceğimiz molalar ile Fethiye’ye varışımızın ardından turumuzu sonlandırıyoruz

Sabah saatlerinde Fethiye’de misafirlerimizle aldığımız noktada, bir başka İLARA TURİZM etkinliğinde görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Tura Dahil Olan Hizmetler

Fiyata Dahil Olanlar

 • Tur otobüsleri ile ulaşım
 • Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
 • 4* otellerde 1 gece Üsküp, 1 gece Ohrid, 1 gece İşkodra, 1 gece Trebinje veya Mostar, 1 gece Saraybosna, 1 gece Belgrad, 1 gece Sofya olmak üzere 7 gece konaklama
 • 1. Gün Kavala da alınan sabah kahvaltısı
 • Otellerde 7 gün boyunca alınan sabah kahvaltıları
 • Restaurantlarda ve otellerde alınan 7 akşam yemeği (Yöresel restoranda yapılacak Makedon gecesi ve Akşam yemeği - Yöresel restoranda yapılan Bulgar Tavernası)
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Yerel rehber hizmeti
 • Blagay Tekkesi giriş ücreti
 • Kotor şehri giriş ücreti
 • Matka Kanyonu turu
 • Dubrovnik şehir turu
 • Sv. Naum turu
 • Ohrid Gölü tekne turu
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Seyahat sağlık sigortası (65 Yaşa kadar olup, 65 yaş üstü misafirler için 15 Euro SürPrim uygulaması vardır.)
 • Araç içi su ikramı
 • Tüm otoban check-point ve otopark ücretleri
 • Şehir vergileri
 • Gümrük vergileri

Fiyata Dahil Olmayanlar

 • Şahsi harcamalar ve otel ekstraları
 • Öğle yemekleri
 • Yemeklerde alınacak içecekler
 • Şoför ve rehber bahşişleri
 • Yurtdışı çıkış harcı (50 TL) 
 • MULTİ SCHENGEN VİZESİ (YEŞİL PASAPORT SAHIPLERI VİZEDEN MUAFTIRLAR)
 • 65 Yaş üstü Sür Prim uygulaması (15 Euro)

Ek Hizmetler

Kalkış & Dönüş

Turlarımızda Kullanılan Araç Tipleri Kişi Sayılarına göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılır. Her turumuzda bulunan kişi sayısına göre aşağıda bulunan araç tipleri tayin edilir. Araçlarımızda kulaklık yoktur. Tv Üniteli araçlarda telefonunuzu şarj etmeniz telefonunuzun batarya ömrünüzü azalttığı için harici bir şarj aleti bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Otobüsler: (25 - 46 Kişi Sayılarında Kullanılır)

Mercedes Travego/Tourismo 46+1+1 koltuklandırma, 2adet monitör, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi

Mıtsubıshı Safir 46+1+1 koltuklandırma, 2adet monitör, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi

 

Midibüsler: (17 - 24 Kişi Sayılarında Kullanılır)

Isuzu Turkuaz – Otokar Sultan: 31+1 koltuklandırma, Yatar otobüs koltuklu, 1 adet buzdolabı, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi

 

Minibüsler: (16'ya kadar Kişi Sayılarında Kullanılır)

Vw Volt 15+1 koltuklandırma, Özel tasarlanmış Yatar otobüs, Klima, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı

Mercedes Sprınter  15+1 koltuklandırma, Özel tasarlanmış Yatar otobüs, Klima, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatı

Ödeme

Tarihleriniz esnek mi?
Takvimden en uygun fiyata sahip tarihleri bulun.
Dönem Fiyatlarını Göster
Tüm fırsatlarımızdan haberdar olabilirsiniz!